Drukarka atramentowa czy laserowa? To jedno z podstawowych pytań, które zadaje sobie większość z nas przed zakupem urządzenia drukującego do domu lub biura. I choć oba wykorzystuje się do tych samych celów, poza nazwą samego sprzętu niewiele je łączy. Co w takim razie je różni? Oto kilka najważniejszych kwestii.

Różne technologie druku i materiały eksploatacyjne

Główna różnica między drukarkami atramentowymi a laserowymi dotyczy zastosowanego wkładu, który jest zależny od mechanizmu drukowania. W drukarkach atramentowych stosuje się tusze, z kolei w laserowych tonery takie jak np. MP301. Pierwszy typ urządzeń wyposażony jest w mikroskopijne dysze, które z dużą prędkością uwalniają kropelki tuszu na papier. Zaaplikowany w ten sposób atrament zasycha, a użytkownik otrzymuje gotowy wydruk. W drukarkach laserowych natomiast do przenoszenia wydruków wykorzystuje się światło laserowe. Przy zastosowaniu lasera cząsteczki toneru są rozprowadzane na papierze, a następnie utrwalane za pomocą ciepła.

Odmienna jakość wydruków

Różnice między drukarkami atramentowymi a laserowymi odnoszą się do jakości wydruków. Przyjmuje się, że „atramentówki” znacznie lepiej radzą sobie z kolorami. W ich przypadku odwzorowanie barw jest precyzyjniejsze i bliższe jakości komputerowej. Drukarki laserowe z kolei gwarantują lepszą ostrość wydruków tekstowych w czerni i bieli.

Różnice w zakresie kosztów zakupu i eksploatacji

Drukarki atramentowe od laserowych różni cena. Drukarki laserowe są droższe, ale wydatek poniesiony na ich zakup, zwraca się w trakcie eksploatacji. Tonery są wydajniejsze od tuszów, przez co rzadziej się je kupuje. Poza tym nawet przy sporadycznym drukowaniu nie istnieje ryzyko, że stracą na jakości. Tusze mogą za to zasychać, narażając tym samym użytkowników na dodatkowe koszty.

Previous Post Next Post